Νοέμβριος 2014 – Μάρτιος 2015

DSC 0024       IMG 0355

Καλώς ήλθατε στον κόσμο των Ηνωμένων Εθνών! Πολλοί μαθητές από το 1ο ΓΕΛ Θέρμης είχαν την ευκαιρία να γευτούν την αγωνία των πρεσβευτών για ένα καλύτερο και πιο δίκαιο κόσμο, να γνωρίσουν διαφορετικούς πολιτισμούς και να τους εκπροσωπήσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Πράγμα δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο για τους μαθητές μας που διακρίθηκαν από την πρώτη κιόλας μέρα! Πρότειναν, διαπραγματεύτηκαν, αλλά και έκαναν συμμάχους επί τρεις ημέρες, με σκοπό να προτείνουν λύσεις στα προβλήματα των χωρών που εκπροσωπούσαν.

Εξαντλημένοι μεν, κατενθουσιασμένοι δε, αποχώρησαν από τις εγκαταστάσεις διοργάνωσης του MUN, δίνοντας υπόσχεση να επιστρέψουν ακόμα δυνατότεροι την επόμενη χρονιά.

Οι δύο Πρόεδροι εντυπωσίασαν με τις οργανωτικές ικανότητές τους, αλλά και η δημοσιογραφική ομάδα επάξια εκπροσωπήθηκε από το σχολείο μας, δίνοντας μας τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε τα γεγονότα σε κάθε στιγμή του Συνεδρίου.

Η Διεύθυνση του σχολείου και οι καθηγήτριές σας, σας συγχαίρουν και σας καμαρώνουν!

IMG 0257             IMG 0191

IMG 0241              IMG 0242