Τη σχολική χρονιά που μας πέρασε, 2022 – 23, μαθητές της Β΄ Λυκείου με την πρωτοβουλία και ευθύνη των φιλόλογων καθηγητών Ματσκίδου Ελένης, Κουγλέρη Ελένης και Κεσσόπουλου Μιχάλη δραστηριοποιήθηκαν στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος με τον παραπάνω τίτλο. Με αφορμή τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή προσπαθήσαμε με συνεντεύξεις προσφύγων δεύτερης και τρίτης γενιάς που σχετίζονται με διάφορους τρόπους με το σχολείο και την πόλη μας να εξοικειωθούμε με το προσφυγικό παρελθόν μας και να αποτίσουμε έτσι ένα φόρο τιμής και μνήμης στους προγόνους μας. Στόχος ήταν η δημιουργία ενός διαδραστικού χάρτη με σημειωμένους τους τόπους καταγωγής και τα στοιχεία όσων ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας. Τα στοιχεία που συλλέξαμε μπορείτε να τα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμό. Ευελπιστούμε τη επόμενη χρονιά να συνεχίσουμε και να ολοκληρώσουμε τις καταγραφές μας, αλλά και να παρουσιάσουμε το υλικό μας σε μια δια ζώσης εκδήλωση!