IMG 2622  IMG 2617

IMG 2630  IMG 2651

IMG 2662  IMG 2675

Μέσα στη σχολική καθημερινότητα συμβαίνουν πολλά και σημαντικά τα οποία περνάνε και δίνουν τη θέση τους στα επόμενα και στα επόμενα.  Κι έτσι συνεχίζεται η σχολική πραγματικότητα με εκπαιδευτικούς και μαθητές να συνεχίζουν τον αγώνα τους για ένα δημιουργικό και ζωντανό σχολείο μέσα σε ένα δυσχερές χρονικό πλαίσιο που κάνει αυτόν τον αγώνα όλο και πιο δύσκολο.

Ανάμεσα σ' αυτά τα σημαντικά όμως υπάρχουν και συμβαίνοντα που μπορεί να φαίνονται ως καθημερινά όμως το αποτύπωμά τους είναι τόσο δυνατό που μένει και ασκεί την επιδραστική του δημιουργικότητα στις μελλοντικές καθημερινότητες του σχολείου ακόμα και τότε που οι παρόντες μαθητές και εκπαιδευτικοί  θα έχουμε δώσει τη θέση μας σε άλλους πολύ νεότερους  και με ακόμη περισσότερες προσδοκίες, απαιτήσεις και ελπίδες.

Μια τέτοια σειρά γεγονότων ζήσαμε φέτος στο σχολείο μας μετά την πρόταση του διευθυντή του σχολείου Μάρκου Παναγιώτη  να δοθεί η ευκαρία στους μαθητές μας να δημιουργήσουν μεγάλα έργα ζωγραφικής στους τοίχους  του σχολείου υπό την επίβλεψη και την ευθύνη του καθηγητή εικαστικών Αλαβέρα Χρήστου.

Την Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018 είχαμε τη χαρά να δούμε ζωντανά τη δημιουργία ενός έργου τέχνης σε έναν από τους πιο περίοπτους τοίχους του σχολείου μας.  Η χαρά μας ήταν μάλιστα διπλή γιατί το έργο αυτό το δημιούργησαν  τρεις μαθήτριες του σχολείου μας η Καραμήτρου Θεοφύλακτη, η Σοφιολάκη Ευαγγελία και η Τσαντοπούλου Χριστίνα.  Το τελικό αποτέλεσμα που ξεπέρασε κάθε προσδοκία διακρίνεται για τα έντονα χρώματα που συνδιάζονται αρμονικά μεταξύ τους σε μία σύνθεση που εντυπωσιάζει και χαρίζει χρώμα και τέχνη σε έναν από τους πιο πολυσύχναστους χώρους του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε πολύ τις τρεις μαθήτριες και περιμένουμε και άλλες τέτοιες δημιουργικές εικαστικές εκπλήξεις τόσο από τις τρεις όσο κι από τους άλλους μαθητές.

IMG 20180308 114937 BURST1  IMG 20180308 114850 BURST1