IMG 2622  IMG 2617

IMG 2630  IMG 2651

IMG 2662  IMG 2675

Μέσα στη σχολική καθημερινότητα συμβαίνουν πολλά και σημαντικά τα οποία περνάνε και δίνουν τη θέση τους στα επόμενα και στα επόμενα.  Κι έτσι συνεχίζεται η σχολική πραγματικότητα με εκπαιδευτικούς και μαθητές να συνεχίζουν τον αγώνα τους για ένα δημιουργικό και ζωντανό σχολείο μέσα σε ένα δυσχερές χρονικό πλαίσιο που κάνει αυτόν τον αγώνα όλο και πιο δύσκολο.

Ανάμεσα σ' αυτά τα σημαντικά όμως υπάρχουν και συμβαίνοντα που μπορεί να φαίνονται ως καθημερινά όμως το αποτύπωμά τους είναι τόσο δυνατό που μένει και ασκεί την επιδραστική του δημιουργικότητα στις μελλοντικές καθημερινότητες του σχολείου ακόμα και τότε που οι παρόντες μαθητές και εκπαιδευτικοί  θα έχουμε δώσει τη θέση μας σε άλλους πολύ νεότερους  και με ακόμη περισσότερες προσδοκίες, απαιτήσεις και ελπίδες.

Μια τέτοια σειρά γεγονότων ζήσαμε φέτος στο σχολείο μας μετά την πρόταση του διευθυντή του σχολείου Μάρκου Παναγιώτη  να δοθεί η ευκαρία στους μαθητές μας να δημιουργήσουν μεγάλα έργα ζωγραφικής στους τοίχους  του σχολείου υπό την επίβλεψη και την ευθύνη του καθηγητή εικαστικών Αλαβέρα Χρήστου.

Το αποτέλεσμα ξεπέρασε κάθε προσδοκία καθώς η δημιουργική φαντασία των μαθητών μας ξέσπασε όπως η φλόγα που είναι κρυμμένη κάτω από τα ξύλα και αρκεί μια μικρή ρωγμή για να λάμψει και να φωτίσει τα πάντα.  'Ολη η σχολική μας κοινότητα για όσο διάστημα πήρε χρώμα μέσα από τα χρώματα των τοιχογραφιών που εξελίσονταν μπροστά στα μάτια όλων μας αναπτέρωσε την αισιοδοξία της για ένα σχολείο ζωντανό και δημιουργικό με πολλές νέες σκέψεις και ιδέες.  Η συμμετοχή όλων,όχι μόνο των μαθητών που φανέρωσαν ζωγραφίζοντας το πηγαίο ταλέντο τους, αλλά και όλων των υπολοίπων μαθητών και καθηγητών που με τη θετικότητα και τις ιδέες τους έπαιξαν ένα ιδιαίτερα δημιουργικό ρόλο, ήταν καθολική και ενθουσιώδης.

Με όλα αυτά, οι τελικές μορφές που πήραν οι τοιχογραφίες, οι οποίες προήλθαν όχι μόνο από μια αλλά από πολλές και διαφορετικές ομάδες, έχουν πλέον δώσει μια νέα όψη στο σχολείο μας που εμπνέει την φαντασία και τη δημιουργικότητα, ανεβάζει την διάθεση και την αισιοδοξία και τονώνει την ελπίδα όλων.

Οι αίθουσες τεσσάρων τμημάτων της τρίτης Λυκείου, δύο της δευτέρας και τριών της πρώτης Λυκείου καθώς επίσης και τρεις εσωτερικοί και ένας εξωτερικός τοίχος του σχολείου κοσμούνται πλέον από έργα μαθητών μας που δεν έχουν να ζηλέψουν πραγματικά τίποτα από επαγγελματίες.

Η ελευθερία που αποπνέουν και οι δημιουργικοί συνειρμοί στους οποίους μας οδηγούν τα έργα αυτά θα εμπνέουν από δω και στο εξής τη σχολική καθημερινότητα και θα μας κάνουν όλους πιο δυνατούς, αισιόδοξους και αλληλέγγυους στον αγώνα αυτό που συνεχίζεται για ένα καλύτερο μέλλον, για ένα καλύτερο κόσμο.

Αλαβέρας Χρήστος

IMG 2612  IMG 2614