Στους Πανελλήνιους Σχολικούς αγώνες 2015 - 2016 το σχολείο μας συμμετείχε στα ομαδικά αθλήματα Βόλλεϊ κοριτσιών, Μπάσκετ αγοριών και Ποδόσφαιρο αγοριών και στα ατομικά αγωνίσματα : Στίβου - Κολύμβησης - Αντιπτέρισης.

Όλοι οι αθλητές μας διακρίθηκαν για την αθλητική και αγωνιστική συμπεριφορά τους.  Στο αγωνιστικό μέρος το Βόλλεϊ κοριτσιών και το Ποδόσφαιρο αγοριών φτάσανε σε τελικούς ομίλου ν. Θεσ/κης.

Οι μαθήτριες - αθλήτριες του Βόλλεϊ είναι οι

9. Κιουτσιούκης Εμμανουήλ
  10. Λίκε Βασίλ
  11. Βάσκος Νικόλαος

Στα ατομικά αθλήματα ξεχώρισαν οι αθλητές του Στίβου

1. Τσιγγενόπουλος Δημήτριος 2ος στα 100m
  2. Μανωλακάκης Μιχάλης 2ος στα 200m

που προκρίθηκαν στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Στίβου με εξαιρετική εμφάνιση.

Συμμετείχαν επίσης οι

• Αποικίδης Σταύρος 800m,
  • Ζέρβας Σταύρος 800m,
  • Πέππας Στέλιος 400m,
  • Τσίμπου Αναστασία 100m,
  • Φραγκουλάκη Σαββίνα 200m,
  • Πραδάκη Μαρίνα 3000m κατακτώντας την 3η θέση.

Στην κολύμβηση η Τσέτουρα Κων/να συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα 100m ελεύθερο.

Στην αντιπτέριση οι μαθήτρια Ρούγκλιου Μαρία κατέκτησε την πρώτη θέση στο ατομικό αγώνισμα και οι μαθητές Καρέτσα Ιωάννα και Βλαχόπουλος Ασημάκης πρώτη θέση στο διπλό μεικτό.

Η μαθήτριά μας Μανωλούδη Νένα της Β' τάξης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Πανευρωπαϊκούς αγώνες  Tae Kwon Do.

Ο μαθητής μας Νικήτας Μανώλης Πρωταθλητής Ελλάδος στα 69 kg Ελληνορωμαϊκής Πάλης διακρίθηκε σε πολλά διεθνή meeting.

Η Παπαδάκη Κατερίνα πρωταθλήτρια Ρυθμικής είχε αξιόλογες διακρίσεις σε Πανελλήνιους διασυλλογικούς αγώνες.

IMG 20160125 093237 IMG 20160125 093426

IMG 20160126 083929 IMG 20160329 111518

afisa

Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 - «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και με θεματικό άξονα «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα», οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Θέρμης με συντονίστρια τη γυμνάστρια του σχολείου κ. Κουτσοδημάκη και σε συνεργασία με το σύλλογο καθηγητών οργάνωσαν και πραγματοποίησαν μια σειρά από δράσεις και σχολικούς αγώνες στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Συγκεκριμένα το πρόγραμμα των εκδηλώσεων περιλάμβανε:

--  Δημιουργία κολάζ με ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα

--  Σύνθεση και ανάγνωση κειμένου με θέμα «Ολυμπιακοί αγώνες – ευ αγωνίζεσθαι»

--  Διεξαγωγή αγώνων βόλεϊ, μπάσκετ, ποδοσφαίρου, επίδειξη αγωνιστικής ρυθμικής γυμναστικής, επίδειξη ελληνορωμαϊκής πάλης.

Παράλληλα μαθητές της Γ’ Λυκείου ανέλαβαν τη μικροφωνική εγκατάσταση, τη μουσική επένδυση της όλης εκδήλωσης αλλά και την περιγραφή των αγώνων. Επιπλέον συγκροτήθηκαν ομάδες υποστήριξης αθλητικού υλικού και ασφάλειας αγώνων. Τέλος καθηγητές του σχολείου ανέλαβαν ρόλους διαιτητή και γραμματείας αγώνων.

Η μέρα αυτή ήταν ένα ευχάριστο διάλειμμα για μαθητές και καθηγητές καθώς εγκατέλειψαν τους καθιερωμένους ρόλους και μοιράστηκαν τη χαρά της συμμετοχής και της συνεργασίας σε μια εναλλακτική δράση.

afisa1         afisa2

basketball team  football team