Για μια ακόμα χρονιά μαθητές του σχολείου μας (11 από την Α' Λυκείου και 6 από τη Β' Λυκείου), με συντονιστή τον μαθηματικό μας Καρκαλέτση Θεολόγη, συμμετείχαν στο Μαθηματικό Διαγωνισμό "ΘΑΛΗΣ" που διεξήχθη στις 14 Νοεμβρίου 2015.
Από αυτούς ο Ζαχαριάδης Γιώργος της Α' Λυκείου και οι Μπάμπουρας Κωνσταντίνος και Ρεμούνδου Ελένη της Β' Λυκείου προκρίθηκαν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού - Μαθηματικός Διαγωνισμός Ευκλείδης - που πραγματοποιήθηκε στις 16 Ιανουαρίου 2016.
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας για την συμμετοχή και την προσπάθεια τους.
Στο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών του Αριστοτελείου Κολλεγίου που διεξήχθη 17-19 Μαρτίου 2016, το σχολείο μας εκπροσώπησε τις ακόλουθες χώρες: China, Yemen.
Διαβάστε περισσότερα: Συμμετοχή του 1oυ ΓΕΛ Θέρμης στo Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών ? Arc.M.U.N. 2016
32ND NATIONAL SELECTION CONFERENCE: THESSALONIKI
Τα συγχαρητήριά μας στους δύο μαθητές της Α’ και Β’ τάξης Λυκείου του σχολείου μας για την επιτυχή συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδας.
Διαβάστε περισσότερα: Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδας (Ε.Κ.Ν.Ε.) - European Youth Parliament
Το Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών (επίσης γνωστό ως «Μοντέλο UN» ή απλά «MUN») είναι ένα εκπαιδευτικό συνέδριο - προσομοίωση των οργάνων και των εργασιών του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών. Σε αυτό οι συμμετέχοντες μαθητές ή φοιτητές αναλαμβάνουν το ρόλο διπλωματών διαφόρων κρατών-μελών του ΟΗΕ, ερευνούν τα διεθνή ζητήματα της επικαιρότητας και στα πλαίσια των επιτροπών και οργάνων του ΟΗΕ, δημιουργούν συμμαχίες και προτείνουν λύσεις με μορφή «ψηφισμάτων». Η θεμελιώδης ιδέα του Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών είναι ότι «η πολιτική δραστηριότητα πρέπει να βιώνεται και όχι μόνο να παρατηρείται».
Διαβάστε περισσότερα: MUN - Model United Nations - Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών - Σχολ. έτος 2015 - 2016