32ND NATIONAL SELECTION CONFERENCE: THESSALONIKI

photo1 photo5

Τα συγχαρητήριά μας στους δύο μαθητές της Α’ και Β’ τάξης Λυκείου του σχολείου μας για την επιτυχή συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδας.

Η 32η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής είναι μια μοναδική εκδήλωση που συγκέντρωσε περισσότερους από 120 νέους από την Ευρώπη στη Θεσσαλονίκη, από την 19η έως την 21η Δεκεμβρίου 2015. Οι συμμετέχοντες συζήτησαν επίκαιρα θέματα ευρωπαϊκής πολιτικής, εξέφρασαν τις απόψεις τους και βίωσαν μια εμπειρία με έμφαση στην ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη.

Γλώσσα εργασίας της Συνδιάσκεψης είναι η αγγλική και κάθε σχολείο μπορεί να συμμετέχει με 1-2 μαθητές.

Την πρώτη ημέρα, οι συμμετέχοντες από τις αποστολές των σχολείων (delegates) χωρίζονται σε επιτροπές (committees) και μέσα από δραστηριότητες γνωρίζονται μεταξύ τους (teambuilding) και δένονται σαν ομάδα. Τη δεύτερη μέρα διεξάγονται οι συζητήσεις στις επιτροπές (committee work), οι οποίες καταλήγουν ομόφωνα σε ένα Ψήφισμα (Resolution) ανά επιτροπή. Την τρίτη μέρα παρουσιάζονται στην Ολομέλεια (General Assembly) τα Ψηφίσματα όλων των επιτροπών και ακολουθεί διάλογος με βάση αυτά, ώστε να επικυρωθούν ή όχι από το σύνολο των delegates.

Όσα ψηφίσματα εγκρίνονται από την Ολομέλεια της Γενικής Συνέλευσης θα αποτελέσουν τις προτάσεις των νέων μαθητών και θα αποσταλούν από το Ε.Κ.Ν.Ε σε πολιτικούς και άλλους ενδιαφερόμενους φορείς.

photo2 photo4

photo7 photo6