Τη Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής παρουσιάζοντας στην Κεντρική Σκηνή του ΝΟΗΣΙΣ την εργασία με τίτλο "Diasyndesi : Η Τεχνητή Νοημοσύνη Συναντά το Σχολείο" που εκπόνησαν οι μαθητές της Γ' Λυκείου Λεωκράτης Μπακρατσάς και Παρασκευή Φρειδερίκη Σιμουλίδου με την επίβλεψη της καθηγήτριας πληροφορικής Κουτσουμπού Αικατερίνης.

Κύριος σκοπός της εργασίας ήταν η δημιουργία ενός προσωπικού μαθητικού βοηθού, δηλαδή μιας εφαρμογής η οποία με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης θα συμβάλλει στην ενίσχυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Πρώτο βήμα για την εκπόνηση της εργασίας ήταν η επιλογή των γλωσσικών μοντέλων Τεχνητής Νοημοσύνης και η μετέπειτα τροφοδότηση τους με τις απαραίτητες πληροφορίες τόσο από την ιστοσελίδα του σχολείου όσο και από τα σχολικά βιβλία. Έπειτα, ακολούθησε η συγγραφή του κώδικα με την χρήση των γλωσσών προγραμματισμού Python και JavaScript. Τέλος, η εργασία ολοκληρώθηκε με την διαμόρφωση του περιβάλλοντος διεπαφής του χρήστη με την χρήση των γλωσσών HTML/CSS.

Στις 14 Μαρτίου 2024 η 2η ΕΜΑΚ πραγματοποίησε ενημέρωση στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για ζητήματα πολιτικής προστασίας. Στη συνέχεια ακολούθησε επίδειξη στον αύλειο χώρο του σχολείου ενός πυροσβεστικού οχήματος και των εργαλείων που διαθέτει.

Ευχαριστούμε θερμά το προσωπικό της ΕΜΑΚ .

20240314 093344    20240314 101257

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκδρομή ομάδας μαθητών/τριών της Β΄ Λυκείου, με τη συμμετοχή και τριών μαθητριών της Γ΄ Λυκείου, στην Πράγα, για τη συμμετοχή του σχολείου μας στο 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο. Προηγήθηκε συστηματική και οργανωμένη κατά ομάδες εργασία των μαθητών/τριών που συμμετείχαν και το αποτέλεσμα μας δικαίωσε πλήρως! Η ταινία που δημιουργήσαμε με θέμα: Άγιοι Κύριλλος και Μεθόδιος, Φωτιστές των Σλάβων, άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις! Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά που εργάστηκαν φιλότιμα και πρόσφερε ο καθένας στον τομέα που ανέλαβε!

Βέβαια, η παρακολούθηση του Συνεδρίου συνδυάστηκε με ξεναγήσεις τόσο στην πόλη της Πράγας, όσο και στις γειτονικές πόλεις της Βιέννης και της Δρέσδης. Επίσης, στην Πράγα επισκεφτήκαμε και το περίφημο Τεχνολογικό μουσείο.

Παρακάτω, μπορείτε να δείτε και σεις την ταινία που δημιούργησαν οι μαθητές/τριές μας για το Συνέδριο, αλλά και να πάρετε μια γεύση από την εκδρομή μας μέσα από τις φωτογραφίες μας!

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Κούμαλα Γεωργία, Ματσκίδου Ελένη, Παπαδοπούλου Ζαφείρα

Με πολλή χαρά ενημερωθήκαμε ότι τρεις μαθητές μας:

Ο Κοάτσης Παναγιώτης της  Γ’ Τάξης, ο Μασγαλίδης Γιώργος της Β’ Τάξης και ο Γοντικάκης Στέφανος της Α’ Τάξης προκρίθηκαν για την επόμενη φάση στους Περιφεριακούς Αγώνες της Οικονομικής Ολυμπιάδας.

Οι εξετάσεις της Β’ φάσης θα πραγματοποιηθούν στις 27/4/2024.

Τους ευχόμαστε Καλή Επιτυχία!!!

Το Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών (επίσης γνωστό ως «MUN») είναι ένα εκπαιδευτικό συνέδριο - προσομοίωση των οργάνων και των εργασιών του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών.

Φέτος το σχολείο μας εκπροσώπησε επάξια τη Ρωσία και τη Σερβία και στις οκτώ επιτροπές διαβουλεύσεων του Ο.Η.Ε.  Συνολικά πήραν μέρος 16 μαθητές/τριες. Οι 14 με την καθοδήγηση της κ. Δήμητρας Αναστασιάδου, καθηγήτριας αγγλικών και οι δύο (για πρώτη φορά στη διοργάνωση αυτή) στα Γερμανικά με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Εύη Παναγιωτίδου.

photomun1

Μία διαφορετική θεατρική παράσταση παρακολούθησαν οι μαθητές/-τριες της Β’ τάξης του 1ου Λυκείου Θέρμης, καθώς επίσης και οι μαθητές/-τριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα της διαμεσολάβησης του σχολείου μας, την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024 στην αίθουσα του δημοτικού θεάτρου Θέρμης. Η θεατρική ομάδα του Μικρού Βορρά παρουσίασε την παράσταση του θεάτρου Forum (συμμετοχικό θέατρο) με τίτλο #Support_Hara, που έχει ως θέμα την πρόληψη και την διαχείριση της έμφυλης βίας. Οι μαθητές/-τριες είχαν την δυνατότητα ν’ ανέβουν στη σκηνή, να αναλάβουν ρόλους και να αλλάξουν την ιστορία, ανατρέποντας στερεότυπα που είναι βαθιά ριζωμένα στην κοινωνία μας. Οι μαθητές/-τριες παρακολούθησαν με προσοχή τη θεατρική παράσταση και συμμετείχαν δυναμικά δίνοντας τη δική τους «λύση» στο έργο.

Συγχαρητήρια στους/στις ηθοποιούς και τη θεατρική ομάδα του Μικρού Βορρά για την επιλογή του θέματος και τον τρόπο που επέλεξαν να το παρουσιάσουν, αποδεικνύοντας πώς η Τέχνη έχει τη δύναμη να αφυπνίζει τους ανθρώπους.

Συγχαρητήρια και στα παιδιά μας για την συμμετοχή τους, το ομαδικό πνεύμα και την ευαισθησία τους!

Οι υπεύθυνοι καθηγητές/καθηγήτριες

Ευθυμιάδου Ιωάννα- Καράβατος Φίλιππος- Κούμαλα Γεωργία- Λιακούδη Σοφία- Παπαδοπούλου Ζαφείρα

IMG 2691  IMG 2685

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024 είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο 1ο ΓΕΛ Θέρμης την κ. Κυριάκου Μαρία Δικηγόρο - Διαμεσολαβήτρια, καλεσμένη της ομάδας διαμεσολάβησης του σχολείου μας.

Η κ. Κυριάκου μίλησε στα μέλη της ομάδας κυρίως για τη διαμεσολάβηση εκτός του σχολείου, ως μέθοδο εξωδικαστικής επίλυσης οικογενειακών, τραπεζικών, εργασιακών και άλλων διαφορών και εξήγησε πώς μπορεί να λάβει κάποιος την πιστοποίηση και να εργαστεί ως Διαμεσολαβητής. Τόνισε κυρίως τα βασικά χαρακτηριστικά που ισχύουν και στη σχολική διαμεσολάβηση, όπως η τήρηση της ουδετερότητας, της εμπιστευτικότητας και της εχεμύθειας με στόχο την ικανοποίηση των συμφερόντων και των αναγκών και των δύο μερών που επιλέγουν τη λύση της διαμεσολάβησης. Αναφέρθηκε και στα πλεονεκτήματα έναντι μιας δικαστικής διεκδίκησης όπως η εξοικονόμηση χρόνου, το χαμηλότερο κόστος και η εξεύρεση λύσης που να ικανοποιεί και τις δύο πλευρές. Στο τέλος απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών/τριών.