Σήμερα 17 Ιανουαρίου 2024 τα τμήματα της Γ ανθρωπιστικής Ο. Π. μαζί με τις καθηγήτριες κ. Κουγλέρη και κ. Κούμαλα επισκέφτηκαν το Αρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς στην Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης,σε ένα παλιό σπίτι, από τα ανταλλάξιμα της πόλης, όπου φιλοξενήθηκαν πολλές οικογένειες προσφύγων.
Μας εξήγησαν τι δουλειά κάνει το Γενικό Αρχείο του κράτους και το Αρχείο των χαρτών. Μάθαμε πως η Ιστορία και η Πολιτική προσεγγίζεται μέσα από τους χάρτες και μακάρι να είχαμε περισσότερο χρόνο για πιο αναλυτική παρουσίαση. Παίξαμε, κάναμε κουίζ, πήραμε υλικό για το σχολείο. Ευχαριστούμε το προσωπικό για τη φιλοξενία.
Αλλά και η Άνω Πόλη ωραία για βολτούλα και καφέ...