photo1

Το σχολείο μας συμμετείχε στην 44η Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας τον Δεκέμβριο 2022 με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κκ. Δήμητρα Αναστασιάδου και Ιφιγένεια Κωφού.

Ο μαθητής της Β΄ Λυκείου Χρήστος Μαραγκός επιλέχθηκε για τη στελέχωση αποστολής του Ε.Κ.Ν.Ε σε Διεθνή Φόρα και περιφερειακές/Εθνικές Συνόδους του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Ευρώπη.  Από τις 6-11 Σεπτεμβρίου 2023 συμμετείχε στις διαβουλεύσεις της 41ης Εθνικής Συνδιάσκεψης Επιλογής της Πορτογαλίας στην πόλη Braganca με την ελληνική αποστολή.

Διαβάστε τι μας είπε για την εμπειρία του από την συμμετοχή του στο πρόγραμμα:

Μαθητές της Γ' Λυκείου επισκέφτηκαν την έκθεση InternisaJobFair στις 28 Μαρτίου 2023. Η έκθεση απευθύνεται, κυρίως, σε τελειόφοιτους ή απόφοιτους Τμημάτων Πολυτεχνικών Σχολών, Τμημάτων Πληροφορικής, Σχολών Θετικών Επιστημών, Σχολών Επιστήμης και Τεχνολογίας, καθώς και Οικονομικών Επιστημών, προσβλέπει παράλληλα στη χωρίς αποκλεισμούς συμμετοχή των γυναικών στην αγορά εργασίας, και επιθυμεί να ενημερώσει τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ευκαιρίες σταδιοδρομίας στον κλάδο της τεχνολογίας.

20230329 101122   20230329 101939

Το σχολείο μας συμμετείχε στην 44η Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας τον Δεκέμβριο 2022 με τους Βασιλική Αγγελοπούλου και Χρήστο Μαραγκό και υπεύθυνες καθηγήτριες τις κκ. Δήμητρα Αναστασιάδου και Ιφιγένεια Κωφού. Ο μαθητής της Β΄ Λυκείου Χρήστος Μαραγκός επιλέχθηκε για τη στελέχωση αποστολής του Ε.Κ.Ν.Ε σε Διεθνή Φόρα και περιφερειακές/Εθνικές Συνόδους του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Ευρώπη, ενώ η μαθήτρια Βασιλική Αγγελοπούλου για να προεδρεύσει σε επιτροπή του Ε.Κ.Ν.Ε.

EKNE   EKNE2

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 20ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών του Αριστοτελείου Κολεγίου, εκπροσωπώντας τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, με τους/τις μαθητές/μαθήτριες Ζωή Χαραλαμπίδου, Κωνσταντίνο Γκουγκουλιά, Θεοφανία Κεσίσιογλου, Στυλιανή Μαρία Μήλιου, Μαρία Ελπίδα Κεφαλά, Γεώργιο Μασγαλίδη, Γλυκερία Ξιαρχογιαννοπούλου. Οι μαθήτριες Ιωάννα Τσαλαμπούνη και Ιωάννα Πανταζή συμμετείχαν ως Πρόεδροι Επιτροπών. Βραβεύτηκε ως καλύτερη εκπρόσωπος στην Επιτροπή UNWOMENη Γλυκερία Ξιαρχογιαννοπούλου.

Για την καλύτερη προετοιμασία των συμμετεχόντων μαθητών πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Αμερικάνικο Προξενείο και συζήτηση για την πολιτική της Αμερικής στα θέματα της ατζέντας των μαθητών.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ιφιγένεια Κωφού και Δήμητρα Αναστασιάδου.

MUN1  MUN2

Τα συγχαρητήριά μας στο μαθητή της Γ’ τάξης Κατσαβούνη Παύλο ο οποίος συμμετείχε στο διαγωνισμό μετάφρασης JuvenesTranslatores, ο οποίος διεξήχθη στις 24 Νοεμβρίου 2022 την ίδια ώρα σε όλη την Ευρώπη.

Η μετάφρασή του από τα αγγλικά στα ελληνικά βραβεύτηκε με Έπαινο για τις αξιοσημείωτες δεξιότητες που επέδειξε στην εξαιρετική μετάφραση του κειμένου που κλήθηκε να μεταφράσει.

Συνολικά δόθηκαν 287 Έπαινοι για μεταφράσεις μαθητών σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Τα θερμά μας συγχαρητήρια και στους υπόλοιπους πέντε μαθητές μας (ανώτατο όριο συμμετεχόντων ανά σχολείο) για την αξιέπαινη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό!