Τη Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο 16ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής παρουσιάζοντας στην Κεντρική Σκηνή του ΝΟΗΣΙΣ την εργασία με τίτλο "Diasyndesi : Η Τεχνητή Νοημοσύνη Συναντά το Σχολείο" που εκπόνησαν οι μαθητές της Γ' Λυκείου Λεωκράτης Μπακρατσάς και Παρασκευή Φρειδερίκη Σιμουλίδου με την επίβλεψη της καθηγήτριας πληροφορικής Κουτσουμπού Αικατερίνης.

Κύριος σκοπός της εργασίας ήταν η δημιουργία ενός προσωπικού μαθητικού βοηθού, δηλαδή μιας εφαρμογής η οποία με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης θα συμβάλλει στην ενίσχυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Πρώτο βήμα για την εκπόνηση της εργασίας ήταν η επιλογή των γλωσσικών μοντέλων Τεχνητής Νοημοσύνης και η μετέπειτα τροφοδότηση τους με τις απαραίτητες πληροφορίες τόσο από την ιστοσελίδα του σχολείου όσο και από τα σχολικά βιβλία. Έπειτα, ακολούθησε η συγγραφή του κώδικα με την χρήση των γλωσσών προγραμματισμού Python και JavaScript. Τέλος, η εργασία ολοκληρώθηκε με την διαμόρφωση του περιβάλλοντος διεπαφής του χρήστη με την χρήση των γλωσσών HTML/CSS.

th1

Ο κώδικας της εργασίας βρίσκεται στο αποθετήριο github στο link https://github.com/Diasyndesi/Diasyndesi

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας που σύμφωνα με το προεδρείο του Συνεδρίου παρουσίασαν μια εκπληκτική δουλειά!!

20240404 143821   20240404 144507

20240404 143409   20240404 143949

Δείτε το βίντεο της παρουσίασης :