Μία διαφορετική θεατρική παράσταση παρακολούθησαν οι μαθητές/-τριες της Β’ τάξης του 1ου Λυκείου Θέρμης, καθώς επίσης και οι μαθητές/-τριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα της διαμεσολάβησης του σχολείου μας, την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024 στην αίθουσα του δημοτικού θεάτρου Θέρμης. Η θεατρική ομάδα του Μικρού Βορρά παρουσίασε την παράσταση του θεάτρου Forum (συμμετοχικό θέατρο) με τίτλο #Support_Hara, που έχει ως θέμα την πρόληψη και την διαχείριση της έμφυλης βίας. Οι μαθητές/-τριες είχαν την δυνατότητα ν’ ανέβουν στη σκηνή, να αναλάβουν ρόλους και να αλλάξουν την ιστορία, ανατρέποντας στερεότυπα που είναι βαθιά ριζωμένα στην κοινωνία μας. Οι μαθητές/-τριες παρακολούθησαν με προσοχή τη θεατρική παράσταση και συμμετείχαν δυναμικά δίνοντας τη δική τους «λύση» στο έργο.

Συγχαρητήρια στους/στις ηθοποιούς και τη θεατρική ομάδα του Μικρού Βορρά για την επιλογή του θέματος και τον τρόπο που επέλεξαν να το παρουσιάσουν, αποδεικνύοντας πώς η Τέχνη έχει τη δύναμη να αφυπνίζει τους ανθρώπους.

Συγχαρητήρια και στα παιδιά μας για την συμμετοχή τους, το ομαδικό πνεύμα και την ευαισθησία τους!

Οι υπεύθυνοι καθηγητές/καθηγήτριες

Ευθυμιάδου Ιωάννα- Καράβατος Φίλιππος- Κούμαλα Γεωργία- Λιακούδη Σοφία- Παπαδοπούλου Ζαφείρα

IMG 2691  IMG 2685

img1  img2