Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024 είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο 1ο ΓΕΛ Θέρμης την κ. Κυριάκου Μαρία Δικηγόρο - Διαμεσολαβήτρια, καλεσμένη της ομάδας διαμεσολάβησης του σχολείου μας.

Η κ. Κυριάκου μίλησε στα μέλη της ομάδας κυρίως για τη διαμεσολάβηση εκτός του σχολείου, ως μέθοδο εξωδικαστικής επίλυσης οικογενειακών, τραπεζικών, εργασιακών και άλλων διαφορών και εξήγησε πώς μπορεί να λάβει κάποιος την πιστοποίηση και να εργαστεί ως Διαμεσολαβητής. Τόνισε κυρίως τα βασικά χαρακτηριστικά που ισχύουν και στη σχολική διαμεσολάβηση, όπως η τήρηση της ουδετερότητας, της εμπιστευτικότητας και της εχεμύθειας με στόχο την ικανοποίηση των συμφερόντων και των αναγκών και των δύο μερών που επιλέγουν τη λύση της διαμεσολάβησης. Αναφέρθηκε και στα πλεονεκτήματα έναντι μιας δικαστικής διεκδίκησης όπως η εξοικονόμηση χρόνου, το χαμηλότερο κόστος και η εξεύρεση λύσης που να ικανοποιεί και τις δύο πλευρές. Στο τέλος απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών/τριών.