Κατά το σχολικό έτος 2016-2017 οι καθηγητές Μ. Πασχαλίδου, Ε. Ματσκίδου, Π. Παπασιλέκας, εκπόνησαν πρόγραμμα με τίτλο « Το πολίτευμα της Ελλάδας (Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία) και η υλική του έκφραση (Κοινοβούλιο)», στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων.
Το τμήμα ήταν μικτό και αποτελούνταν από 32 άτομα ,από όλα τα τμήματα της Β λυκείου. Κατά τις συναντήσεις του διαπραγματεύτηκε την εγκαθίδρυση της Δημοκρατίας στην Ελλάδα, από την απελευθέρωση και μετά και τις εξελικτικές φάσεις της έως την συνταγματική κατοχύρωση του Κοινοβουλευτισμού και την σύγχρονη υλοποίησή του.
Στο πλαίσιο του προγράμματος το τμήμα επισκέφθηκε και την Βουλή των Ελλήνων στην Αθήνα, όπου ξεναγήθηκε στους χώρους της. Παράλληλα το τμήμα επισκέφθηκε την αρχαία αγορά και τον χώρο της Ακρόπολης. Η τριήμερη αυτή επίσκεψη στην Βουλή και στην Αθήνα, αποτέλεσε σημείο αναφοράς των μαθητών που συμμετείχαν και χαρακτηρίστηκε από τους ίδιους ως επιτυχημένη, ευχάριστη και εξαιρετικά εποικοδομητική.
- Ολο το υλικό
- Ερωτήσεις για τη Βουλή - Κοινοβουλευτισμός
- Προτάσεις για τη Βουλή, για το Σύνταγμα, το Πολίτευμα