Ο διαγωνισμός «Juvenes Translatores» («Νέοι Μεταφραστές», στα λατινικά) διοργανώνεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή τον Νοέμβριο κάθε έτους και απευθύνεται σε μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ηλικίας 17 ετών - για τη βράβευση των καλύτερων νεαρών μεταφραστών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μαθητές από όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις μεταφραστικές τους ικανότητες συμμετέχοντας στη μετάφραση ενός κειμένου μιας σελίδας, από μια επίσημη γλώσσα της ΕΕ σε μια άλλη. Στις 23 Νοεμβρίου 2017, κοινή ημέρα διεξαγωγής του Διαγωνισμού για όλες τις χώρες της ΕΕ στις σχολικές μονάδες που επιλέχθηκαν, οι μαθητές των σχολείων  μετέφρασαν ένα κείμενο στη γλώσσα της επιλογής τους.

Μεταφραστές της Γενικής Διεύθυνσης Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα βαθμολογήσουν τις μεταφράσεις και θα επιλέξουν την καλύτερη μετάφραση από κάθε χώρα της ΕΕ. Οι  28 νικητές, ένας από κάθε χώρα, θα προσκληθούν και θα βραβευθούν με ένα τριήμερο ταξίδι στις Βρυξέλλες και θα λάβουν ένα έπαθλο στην τελετή απονομής των βραβείων στην έδρα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής την ερχόμενη άνοιξη 2018.

Φέτος το σχολείο μας πήρε μέρος με πέντε μαθητές που μετέφρασαν ένα κείμενο από τα αγγλικά στα ελληνικά.

Τους ευχόμαστε όλοι «Καλή επιτυχία!!!»

Οι μαθητές:

Ζαχαριάδης Γιώργος