Στις 8 Μαρτίου 2022 επισκεφτήκαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ Ανθρωπιστικής ομάδας προσανατολισμού το Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων , στο χωριό Γέφυρα ή Τόψιν, στη βίλλα Μοδιάνο, όπου υπογράφτηκε η συνθήκη παράδοσης της Θεσσαλονίκης από τον Τούρκο διοικητή της Χασάν Ταχσίν Πασά στον αρχιστράτηγο διάδοχο Κωνσταντίνο τον Α΄, 26 Οκτωβρίου 1912. Σε έναν όμορφο περιποιημένο χώρο μας υποδέχτηκαν με ευγένεια οι στρατιώτες και η διοικητής που έχουν την ευθύνη του Μουσείου.
Περιηγηθήκαμε στις διάφορες αίθουσες με αναπαραστάσεις της σκηνής αλλά και με προθήκες με έγγραφα, στολές, όπλα της εποχής, με πλούσιο φωτογραφικό και πληροφοριακό υλικό. Επισκεφτήκαμε ακόμη τους βοηθητικούς χώρους της βίλλας, το μαγειρείο, τους σταύλους, το στρατιωτικό κτηνιατρείο, το στρατιωτικό χειρουργείο, το οινοποιείο κτλ.
Μάθαμε πολλά για την ιστορία, την πολιτική αλλά και την καθημερινότητα των αρχών του 20ου αιώνα.
Δυστυχώς ο καιρός δεν μας επέτρεψε να χαρούμε τον όμορφο κήπο με παγκάκια και τραπέζια για τους επισκέπτες.