ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΝΕΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ε.Κ.Ν.Ε.)

EuropeanYouthParliament

Υπό την αιγίδα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Τα συγχαρητήριά μας στους δύο μαθητές της B’ τάξης του Λυκείου μας για την διάκρισή τους στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδας.

Η Ιωάννα Τσαλαμπούνη και ο Βάιος Φιλιούσης είναι οι δύο από τους επτά μαθητές που έχουν επιλεγεί για να στελεχώσουν την Ελληνική αποστολή στη 50η Εθνική Συνδιάσκεψη της Ιταλίας | Pordenone NSC αυτή την άνοιξη. Η δράση θα λάβει χώρα δια ζώσης στο Πορτνενόνε της Ιταλίας, κοντά στην Βενετία, από τις 20 μέχρι τις 23 Απριλίου 2022.

Η επιλογή τους έγινε μετά από την επιτυχημένη συμμετοχή τους στην 42η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής, η οποία είναι μια μοναδική εκδήλωση που συγκέντρωσε περισσότερους από 120 νέους από την Ευρώπη στη Θεσσαλονίκη, από την 17η έως την 20η Δεκεμβρίου 2022. Οι συμμετέχοντες συζήτησαν επίκαιρα θέματα ευρωπαϊκής πολιτικής, εξέφρασαν τις απόψεις τους και βίωσαν μια εμπειρία με έμφαση στην ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη.

Γλώσσα εργασίας της Συνδιάσκεψης είναι η αγγλική και κάθε σχολείο μπορεί να συμμετέχει με 1-2 μαθητές.

Την πρώτη ημέρα, οι συμμετέχοντες από τις αποστολές των σχολείων (delegates) χωρίζονται σε επιτροπές (committees) και μέσα από δραστηριότητες γνωρίζονται μεταξύ τους (teambuilding) και δένονται σαν ομάδα. Τη δεύτερη και Τρίτη ημέρα διεξάγονται οι συζητήσεις στις επιτροπές (committee work), οι οποίες καταλήγουν ομόφωνα σε ένα Ψήφισμα (Resolution) ανά επιτροπή. Την τέταρτη μέρα παρουσιάζονται στην Ολομέλεια (General Assembly) τα Ψηφίσματα όλων των επιτροπών και ακολουθεί διάλογος με βάση αυτά, ώστε να επικυρωθούν ή όχι από το σύνολο των delegates.

Όσα ψηφίσματα εγκρίνονται από την Ολομέλεια της Γενικής Συνέλευσης αποτελούν τις προτάσεις των νέων μαθητών και θα αποστέλλονται από το Ε.Κ.Ν.Ε σε πολιτικούς και άλλους ενδιαφερόμενους φορείς.

Η καθηγήτρια,

Αναστασιάδου Δήμητρα