34ΤΗ NATIONAL SELECTION CONFERENCE:THESSALONIKI

IMG 0128 IMG 0136

Από τις 16 έως 19 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη η 34η Εθνική Διάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας με τη συμμετοχή 130 μαθητών από σχολεία της Βόρειας και Κεντρικής Ελλάδας. Στόχος της διοργάνωσης ήταν η επιλογή της εξαμελούς εθνικής ομάδας που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 84η Διεθνή Διάσκεψη του European Υouth Ρarliament (EYP) η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Τρόντχαιμ της Νορβηγίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τόσο στην προετοιμασία όσο και στη Διάσκεψη η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι τα αγγλικά.

Το 1ο ΓΕΛ Θέρμης, συμμετείχε στην Εθνική Διάσκεψη Επιλογής με υπεύθυνη για την προετοιμασία των μαθητών την καθηγήτρια Αγγλικών Αναστασιάδου Δήμητρας και τη συμβολή της καθηγήτριας Αγγλικών Λώλου Αλεξάνδρας.

Τα αποτελέσματα της Διάσκεψης Επιλογής αποτέλεσαν την ανταμοιβή της μεγάλης προσπάθειάς των δύο μαθητών μας:

Συγχαρητήρια αξίζουν στο μαθητή μας Ζαχαριάδη Γεώργιο, που μετά από την εξαιρετική παρουσία του, επελέγη δέκατος στην εθνική ομάδα και θα έχει τη δυνατότητα να ταξιδέψει και να συμμετέχει σε διεθνή fora, καθώς και σε περιφερειακές και εθνικές συνόδους του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων που λαμβάνουν χώρα σε τακτική βάση ανά την Ευρώπη.

Συγχαρητήρια αξίζουν επίσης και στη μαθήτριά μας Πλάκα Ζωή, για την προσπάθεια και τη συμμετοχή της στη Διάσκεψη!

Τα θερμότερα συγχαρητήρια όλου του Συλλόγου διδασκόντων και στους δύο μαθητές μας που διακρίθηκαν στη Διάσκεψη όχι μόνο ως άξιοι εκπρόσωποι αλλά και για το ήθος που διέκρινε τις απόψεις και τις προτάσεις που έθεσαν στην Ολομέλεια κατά τη συζήτηση των Ψηφισμάτων.

Η προετοιμασία των μαθητών ξεκίνησε από τον Οκτώβριο με στόχο την καλύτερη δυνατή συμμετοχή στην τετραήμερη Διάσκεψη Επιλογής. Η Διάσκεψη χωρίστηκε σε τρία μέρη: Teambuilding (γνωριμία των συμμετεχόντων στις επιτροπές μέσα από δράσεις ανάπτυξης εμπιστοσύνης), Committee Work (συζήτηση των θεμάτων στο πλαίσιο των επιτροπών και εκπόνηση ενός ψηφίσματος) και General Assembly (ανοιχτή παρουσίαση και συζήτηση των ψηφισμάτων όλων των επιτροπών στη Γενική Συνέλευση).

Σαν υπεύθυνη καθηγήτρια που σας στήριξε σ’ αυτό το εγχείρημα, εύχομαι αυτή να είναι η αρχή για μεγαλύτερες επιτυχίες!

Αναστασιάδου Δήμητρα