Από τη Δευτέρα  27 Μαρτίου έως την Πέμπτη 13 Απριλίου  2017, διήρκησε η Έκθεση ζωγραφικής και σχεδίου του 1ου Λυκείου Θέρμης, που φιλοξενήθηκε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη-Πινακοθήκη Θέρμης.  Στην έκθεση, που πραγματοποιήθηκε υπό την επιμέλεια του υπεύθυνου Καθηγητή Εικαστικών του Λυκείου μας κ. Χρήστου Αλαβέρα, οι μαθητές παρουσίασαν τα πολύ ενδιαφέροντα έργα που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια των μαθημάτων του σχολείου και κατάφεραν να μας εκπλήξουν για μία ακόμη φορά για τις ικανότητες τους, τις ιδέες τους και την δημιουργική τους φαντασία.

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν επίσης την τιμή να συμμετέχουν, μαζί με τους φοιτητές της σχολής Καλών Τεχνών,  στην έκθεση της σχολής για την οποία δημιουργήθηκε με την σύμπραξη όλων ένα μεγάλο έργο. Στα εγκαίνια αυτής της έκθεσης οι μαθητές μας πραγματοποίησαν δρώμενο, που συνδύασε το ραπ αυτοσχεδιασμό και τη ζωγραφική,  μπροστά στο κοινό και χειροκροτήθηκαν θερμά.

Τέλος το σχολείο μας συμμετείχε και στην έκθεση όλων των σχολείων της Βορείου Ελλάδας που ξεκίνησε την Παρασκευή 5 Μαϊου και ολοκληρώθηκε στις 15 Μαϊου.  Η παρουσία του σχολείου μας δέχτηκε πολύ θετικές αντιδράσεις και σχόλια από τον κόσμο και τους ειδικούς.