File:ETwinning Baku by Aytaj.jpgΤο 1ο ΓΕΛ Θέρμης συμμετέχει ενεργά τη σχολική χρονιά 2023-24 στην ευρωπαϊκή δράση eTwinning, η οποία προωθεί την "αδελφοποίηση" και διασύνδεση σχολείων της Ευρώπης, με σκοπό την ενίσχυση της ευρωπαϊκής τους διάστασης και τη βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού τους έργου.

Το πρόγραμμα, το οποίο υλοποιείται σε συνεργασία με άλλα δύο σχολεία (ένα από Σλοβακία και ένα από Γαλλία), είναι διαθεματικό, με τίτλο: "Mathematik als Fremdsprache" / "Η γερμανική γλώσσα μέσα από τα Μαθηματικά".

photo122   photo23

17 μαθητές/- τριες της Α’ Λυκείου και 4 καθηγήτριες του σχολείου μας (Παναγιωτίδου Π. Γερμανικών, Τζαμπάζη Β. Μαθηματικός, Αναστασιάδου Δ. και Κούρτη Φ. Αγγλικής Φιλολογίας) απαρτίζουν την ομάδα της τρέχουσας eTwinning δράσης, η οποία συνδυάζει την ανάπτυξη της γλωσσικής ικανότητας στα Γερμανικά μαζί με μαθηματικές έννοιες.

Οι μαθητές, συμμετέχουν σε κοινές παιδαγωγικές δραστηριότητες και αλληλεπιδρούν με τις αντίστοιχες ομάδες των συνεργαζόμενων χωρών μέσω των νέων τεχνολογιών. Εμπλέκονται ενεργά στη διαδικασία της μάθησης και βελτιώνουν τις γλωσσικές και κοινωνικές δεξιότητές τους. Κατανοούν την πολιτιστική ετερότητα και αποκτούν εμπειρία στην επίλυση προβλημάτων και στη συλλογική δουλειά, ενισχύοντας ταυτόχρονα τον ψηφιακό τους γραμματισμό